Hocam Beni Tanıdınız mı?

Adam 48 yıl önceki ilkokul öğretmenini parkta görünce, utanarak yanına yaklaşıp "hocam beni tanıdınız mı?" dedi.
İhtiyar öğretmen;
-Hayır tanımadım.
Adam;
-Hocam nasıl tanımazsınız! Ben ilkokul öğrenciniz M.Ö. Sınıfımızda bir arkadaşın saati kaybolmuştu. Ben almıştım. Siz de “herkes kalksın ve ellerini tahtaya dayasın, arama yapacağım” demiştiniz. Ben utanmış ve çok korkmuştum. Sizin ve arkadaşlarımın yüzüne nasıl bakacağım diye soğuk terler döküyordum. Sizden bir komut daha geldi. “Şimdi herkes gözlerini kapasın” Ortalarda bir yerdeyim. Aranma sırası bana gelmişti. Saati cebimden sessizce almış, devamla, aynı sessizlik için de son arkadaşa kadar aramayı sürdürmüştün üz.Sonra bizi yerimize oturtup bana ve hiç kimseye hiçbir şey söylemeden saati sahibine vermiştiniz.
Büyükçe içimde büyüttüğüm bu davranışınızı. Şimdi 60 yaşındayım. Düşünüyorumda şu hayattaki en büyük dersi, o gün sizden almışım. Her aklıma gelişinde sarsıldım ve her aklıma gelişinde kendimi sizden kalan erdemin koruyucu gölgesinde hissettim. “Utancı bilerek yaşamak korkunç. Daha da korkuncu, bilerek yaşatmak.” Der Edip CANSEVER.
Hocam siz bana o utancı yaşatmadınız. Yaşasaydım unutur muydum, doğrusu bilmiyorum. Ama beni utandır mamanızı hiç unutmadım.Şimdi hatırladınız mı beni? 
İhtiyar öğretmen yan yana oturdukları bankta öğrencisine yaslanarak;
-O olayı ertesi gün unutmuştum ben. Şimdi sen anlatınca hatırladım. 
Sizlere “gözlerinizi kapatın” dediğimde ben de gözlerimi kapatmıştım. O yaştaki her çocuğun düşebileceği yanılgıya düşen öğrencime karşı içimde bir yargı oluşsun istememiştim. 
O sen miydin..? Bilmiyordum nasılsın?

Yorum Gönder

0 Yorumlar