Müşteri İlişkilerinde Ustalık


Uzun zamandır serbest olarak tasarım çalışmaları yapıyorum.Bu süre içerisinde edindiğim tecrübeleri sizlerle paylaşmaya karar verdim.İlk olarak serbest çalışıyorsanız müşterilerinizle nasıl doğru iletişim kurabilirsiniz bunları anlatıcam.

1.Yazılı olarak görüşme yapmayı tercih edin.Telefonda yapılan görüşmelerde söylenenler unutulabilir anlaşmazlık çıkabilir. 
2.Müşteriyi anlamaya çalışın sorular sormaya öncelik tanıyın.Sohbeti fazla uzatmayın gereksiz detaylar vermeyin. 
3.Sizden istediği işi önceden başkasına yaptırdı mı?Yaptırdıysa neden beğenilmedi?O tasarımı görmek istediğinizi söyleyin. 
4.Müşteriler sizin yaptığınız işleri görmek ister.Onlara web site linkinizi,behance,dribble profil linkinizi atarak yaptığınız işleri gösterebilirsiniz. tavsiyem basit bir portföy sitenizin olması ve yapılan işlerin kategorilerde sergilenmesi. 
5.Güven sağlamak adına müşterinize daha önce yaptığınız işlerden aldığınız yorumları gösterin. 
6.Müşterinizle iletişimde çok samimi ve çok ciddi olmayın orta yolu bulmak önemlidir. 7.Müşterinizin adını öğrendiğinizde hakkında bir araştırma yapabilirsiniz.Onu daha iyi tanımak ve isteklerini öğrenmek konusunda size fayda sağlar. 
8.İşi teslim ederken dosya içerisine iletişim bilgilerini ekleyin.Bunun sayesinde size yıllar sonra bile dönen müşterileriniz olacaktır. 
Bonus 
Size selamlar yazan bir müşterinize merhaba demeyin yada tam tersi olmasın çünkü aynı dili konuşuyor olduğunuzu hemen hissettirmeniz gerekir. 
Kendinizi yaptığınız işleri övmeyin.Sadece onlara gösterin.Sizin hakkınızda bilgi sahibi olması için yaptıklarınızı görmelerini sağlayın.

Yorum Gönder

0 Yorumlar