Sağlıklı Su Seçimi Nasıl Yapılır?

Bu yazımda sizlere içtiğimiz sular hakkında bazı bilgiler paylaşacağım ve en sağlıklı içme suları hangileridir bu konuda tavsiyelerim olacak.Uzun uzun suyun faydaları hakkında yazmak istemiyorum.Kısaca bilmemiz gereken sağlıklı yetişkin bir erkekte vücut ağırlığının %60’ını, kadında %50’sini su oluşturur. Bu oranlar yeni doğan bir bebekte %70- 75 iken yaşla birlikte azalır. İnsan beyninin %95’ini ve akciğerlerin %90’ını su oluşturur.Vücuttaki bütün sistemler, organlar ve hücreler yeterli su olmadan fonksiyonlarını sürdüremezler.Suyun önemini daha iyi anlamış olduk şimdi hangi suları tüketiyoruz ve gerçekten sağlıklı sular mı onlara bakalım.

 • Çeşme suyu
 • Damacana şişe suları
 • Su arıtma kullanılarak arıtılan sular

Şehir hayatında insanlar bu 3 çeşit suları tüketirler.şimdi bunları detaylı inceleyelim.
1-Çeşme Suları
Çeşmelerimizden akan sular belli bir arıtmadan ve yol kat etmeden sonra bize ulaşır.Bu aşamada su bize gelene kadar temiz kalamaz.Çünkü yol boyunca kirletici birçok duruma maruz kalır.En basiti evinizin su tesisatındaki pas ve kirler olarak örnek verebilirim.Suların uzun süre kesildiği zamanda sonra çeşmeyi tekrar açtığınızda suyun rengi ne olur?Tabi ki çamur gibi akar işte bunun sebebi borularda biriken kirlerdir.Çeşme sularımızın içilebilir olduğunu kimse söyleyemez.
2-Damacana Şişe Suları
Birçok kişi bu yukarıda bahsettiğim sebeplerden ötürü çeşme suyu içmez fakat yemeklerde kullanır.İçmek için damacana sularını sipariş eder.Çeşme sularına göre daha iyi bir seçenek gibi görülüyor fakat değil.Damacana suları ters ozmoz dediğimiz yöntemlerle arıtılır ve şişelenir.Daha sonrasında evinize ulaşana kadar depolarda dükkanlarda güneş altında bekletilir.Buda suyun bakteri ve mikrop üretmesine yol açar.Tabi ki bu damacanalar defalarca boşalıp geri doldurma işleminden geçer ve içerisi kimyasal temizleyiciler ile yıkanır.Bu kimyasallar ne kadar temizleseniz de damacana içerisine yapışır.Satın aldığınız su bakteri ve mikrop üremiş ve kimyasal içeriyor olabilir.Şunu önemle vurgulamak istiyorum su kaynaktan çıktığı andan itibaren tüketilmelidir eğer bekletilirse kirlenmeye başlar içilemez hale gelir.Bunu bir şişeye su doldurup günlerce bekleterek de kendiniz test edebilirsiniz.Suyun rengi sarı yeşile dönmeye başlar.Doğada tek başınasınız ve susadınız akarsudan mı su içersiniz yoksa durağan göl,bataklık gibi yerlerden mi içersiniz?
3-Su Arıtma Kullanılarak Arıtılan Sular
Büyük bir çoğunluğumuz damacana kullanır fakat sürekli para vermek istemeyen ve daha sağlıklı olduğunu düşündüğü için bazılarımız da arıtma cihazlarını kullanır.İşte burada yapılan bazı hatalar neler onlara bakalım.Arıtma cihazları fiyatlarına ve işlevine göre göre farklı farklı çeşitlerde satılır.Google da su arıtma cihazı yazıp arattınız karşınıza çeşit çeşit cihazlar çıktı bu cihazlar ev tipi arıtma olarak satılır.Çalışma mantığı ise şudur sistemin adı ters ozmoz yöntemidir.Cihaza giren su belli bir tazyikle filtrelerden geçirilir.Suyun kirleticiler ini klorunu arıtmak amaçlı 3 ön filtre bulunur daha sonra su neredeyse saf su haline gelene kadar arıtılır ve depoya arıtılan su aktarılır.Siz arıtmanın çeşmesini açtığınızda deposundan suyu size gönderir.
Bu sistemde arıtılan su 

 • Mikrop ve bakteri içeriyor olabilir çünkü birçoğunda ultraviyole bulunmaz sadece filtreler vardır.
 • Depoda bekleyen ve uzun süre kullanılmayan su mikrop ve bakteri üremesine yol açar
 • çok fazla yer kaplar.
 • Filtre değişimleri 6 ay 1 sene gibi sürelerde yenilenir.
 • Filtreleri taktırmak ve yeni filtre satın almak masraflıdır.
 • En önemlisi yine içtiğiniz su beklemiş bakteri üremiş ve faydalı minerallerinden arınmış sudur.

Bu suyu içtiğinizde vücudunuzdaki kalsiyum magnezyum miktarını düşürür ve ölü su diye tabir ettiğimiz faydalı olamayan zararı olan bir su tüketirsiniz.
Bu durumu araştırınca bunların farkına varınca şöyle bir soru aklıma geldi peki en sağlıklı suyu nasıl tüketebilirim bunun çaresi nedir?
Dünyanın en çok satılan su arıtma cihazı espring markası ile tanıştım.Bu cihazın farkı ne gelin buna bakalım.
Espring cihazı suyu kendi patentli sisteminden geçirerek arıttıktan sonra sudaki faydalı mineralleri suda bırakarak sadece zararlı olanları sudan ayırarak bize sunuyor.

 • Suda faydalı mineraller kalıyor.
 • Su direk arıtılıp çeşmeden akmaya başlıyor su bekletilmiyor.
 • Mutfakta yer kaplamıyor.
 • Çok basit montaj ve filtre değişimi yapabiliyoruz.
 • Cihazın içerisindeki ultraviyole sayesinde bakteri ve mikroplar da sudan arındırılıyor.
 • Cihaz maliyeti diğerlerine oranla daha yüksek olsa da kat be kat geri dönüş oluyor hem sağlığınız açısından hemde ekonomik açıdan.

Yorum Gönder

0 Yorumlar